Koronavirüsle Mücadele Çalışmalarımız

Koronavirüsle Mücadele Çalışmalarımız

AYVACIK BELEDİYE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN KORONAVİRÜSE KARŞI  İLÇE GENELİNDE ALINAN ÖNLEMLER VE YAPILAN ÇALIŞMALAR
1-
Bakanlıklar tarafından yayınlanan genelgeler takip edilerek belirtilen hususlara karşı Belediyemiz tedbirlerini hızlı bir şekilde uygulamaktadır.
2- Kaymakamlık ve Belediye İşbirliği ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların 7/24 saat hizmetine koşacak olan VEFA Sosyal Destek Grubu kuruldu ve hizmet vermektedir.
3- Koronavirüs Salgını ile ilgili Belediye hoparlöründen sıklıkla halkı bilgilendirme anonsları yapılmaktadır.

4- İlçe Sınırları İçerisinde Bulunan;
Kamuya Açık Alanlar Ve Ortak Kullanım Alanları: İlçe Merkezindeki Cadde ve Sokaklar, ATM’ler, Çocuk Oyun Alanları, Yürüyüş Alanları, Açık Spor Alanları, Taksi Durakları, Pazar Yerleri, İbadethaneler, Özel Halk Otobüsleri ve Durakları, Çay Bahçeleri, Kafeler,

Tüm Kamu Hizmet Binaları: İlçe Devlet Hastanesi ile Sağlık Ocağı ve Toplum Sağlığı Merkezi, Tüm mahallelerimizdeki Sağlık Ocakları, Eczaneler, Kaymakamlık Hizmet Binası, Belediye Hizmet
Binası ile Hizmet Araçları, İlçe Müftülük Binası, Polis Merkezi Binası, İlçe Jandarma Komutanlığı,
İlçe Merkezindeki Tüm Okullar, Öğrenci Yurtları,  İlçe Tarım Müdürlüğü Hizmet Binası, Halk Eğitim
Merkezi Hizmet Binası, Ziraat Bankası Hizmet Binası, PTT Hizmet Binası, Büyükşehir’e Bağlı Saski Hizmet
Binası, Ziraat Odası Binası, EÜAŞ Hizmet binası ve Servis Arabaları, Hasan Uğurlu-Suat Uğurlu Barajları Özel Güvenlik kulübeleri,

Spor Tesisleri: Su Sporları Merkezi ve Kapalı Spor Salonu, Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü Hizmet Binası ile Şehir Stadı,
Özel Hizmet Binaları: Ak Parti İlçe Başkanlığı Binası, Kuran Kursları, Yol Yapım Şantiyeleri, Dezenfekte edildi.

5- İlçe sınırlarında bulunan tüm çöp konteynırları kireçlenerek ilaçlandı ve dezenfekte edildi.
6- İlçe Girişine Belediye tarafından denetleme noktası oluşturularak İlçeye giriş yapan araçlardaki şoför ve vatandaşların Toplum Sağlığı Merkezi ekipleri tarafından ateşlerinin ölçümü sağlanmıştır.
7- Toplu taşıma araçlarının genelge kapsamında belirlenen %50 doluluk oranı kuralına uyup uyulmadığı kontrol edilmiştir.

8- Zabıta Ekipleri Tarafından;
İlçe merkezinde bulunan kahvehane, çay ocağı, düğün salonu gibi Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetlerini durdurması gereken tüm işyerleri gezilerek faaliyetlerini durdurmaları sağlandı.

İlçe sınırlarındaki tüm market ve bakkallarda fiyat etiketi denetimi yapılarak haksız artış olup olmadığı, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı ve marketlerin açılış kapanış saatleri düzenli olarak kontrol edilmiştir.

İlçe de kurulan Pazar yerlerindeki pazarcı esnafların hijyen kontrolü yapılarak tezgahları arasında en az 3 metre mesafe bulunması konusunda ve maske ile eldiven kullanılması için pazarcı esnafı uyarılmıştır.

Pazarcı esnafın tezgahında bulunan gıda ürünlerinin vatandaşın müdahalesi olmadan satışının yapılması konusunda bilgilendirme yapılarak  pazar tezgahlarına konu ile ilgili afişler asılmıştır.

Pazar yeri girişine vatandaşların kullanması için el dezenfektan standı kuruldu. Ayrıca pazarcı esnaflarına dezenfektan ve maske dağıtımı yapıldı.

9- Ülke genelinde periyodik olarak eş zamanlı yapılan denetimler kapsamında İlçede de tüm kolluk kuvvetleri tarafından denetimler yapılmıştır.
10- 65 Yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlıkları bulunan ve 20 yaş altı olan vatandaşların sağlıklarını koruma amaçlı yürütülen sokağa çıkma yasağı uygulamasına uyulup uyulmadığının denetimi yapıldı.
11- Şehir dışından gelen vatandaşlar, kendilerini 14 gün evlerinde izole etmeleri konusunda bilgilendirildi.
12- İlçede bulunan mesire-ören yerleri ile piknik yapılan alanlar, balık tutulan sahil kenarları, spor ve yürüyüş yapılan sahil bantları gibi alanların yasak olduğu zamanlarda denetimleri yapılarak bu alanlarda bulunan vatandaşların evlerine dönmeleri sağlandı.
13-  Riskli gruplarda olan Belediye personeline idari izin verildi.
14- Belediyenin tüm sosyal medya hesaplarından koronavirüs tedbirleriyle ilgili bilgilendirici, uyarıcı açıklamalar ve duyurularda bulunuldu. Ayrıca ilçenin tüm mahallelerine, Pazar yerine, esnafların iş yerlerine, taksi duraklarına ve yolcu duraklarına afişler asılarak halka broşürler dağıtıldı.
15- Covid-19 Salgını sebebiyle Eğitim ve Öğretimin uzaktan yapılmaya başlanması sonucu EBA´ya ulaşma imkanı olmadığından dolayı canlı derslere katılamayan dezavantajlı öğrencilerin aktif olarak derslerine katılımlarını sağlamak amacıyla 219 adet tablet dağıtıldı.
16- EBA Destek Mobil Aracı Giydirilerek, Tüm Masrafları Belediyemize Ait Olmak Üzere, Mahallelerimizdeki Dezavantajlı Öğrencilerimize Eğitim Hizmeti Sunuldu.
17- Üniversite ve lise sınavına hazırlık yapan öğrencilerimize test kitapları dağıtımı yaptık.
18- Belediye Bünyesinde “ Haydi Ayvacık 7’den 70’e Yarışmaya ” Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Yetişkinler Arası Ödüllü Yetenek Yarışması ile İçinde bulunulan pandemi dönemini “Evde Hayat Var” sloganı ile fırsata çevirerek evde çocukların ve yetişkinlerin eğlenceli zaman geçirmelerini sağladık.
19- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Bayrak dağıtımı yaparak ilçemizdeki evlerimizin balkonlarını ve işyerlerini Türk Bayraklarıyla süsleyip İlçemizdeki tüm kolluk Kuvvetlerimiz ile vatandaşlarımızın bayramlarını kutladık.
20-  İhtiyacı olan vatandaşlar tespit edilerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 250 aileye nakit para yardımı ve 35 aileye yakıt yardımında bulunuldu.
21- İlçe vatandaşlarına ayrıyeten 90.000 adet maske, 20.000 adet eldiven, 10.550 lt. dezenfektan ve 1.000 adet kolonya gibi hijyen ürünlerinin dağıtımı yapıldı.
22-  İlçede bulunan camilere tek kullanımlık 2.500 adet seccade dağıtımı yapıldı.
23- İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında, 03 Nisan 2020 tarihinde aldığı kararlar gereği maske takma zorunluluğu sebebiyle İlçemizdeki esnaflara hem kendileri takmaları hem de gelen vatandaşlara vermeleri için maske dağıtımı yapıldı.
24- İlçedeki Kamuya Açık Alanlar ve ortak kullanım alanlarına vatandaşların kullanması için el dezenfektan standı kuruldu.
25- Sokağa çıkma kısıtlamalarında ilçemizdeki sokak hayvanlarımız unutulmayarak onlar için belirli noktalara beslenme üniteleri yerleştirilerek Belediyemiz zabıta ekipleri tarafından her gün yiyecek verildi.
26-  Koronavirüs sebebi ile vefat eden vatandaşların defin işlemleri Belediye tarafından oluşturulan özel bir ekip tarafından yapıldı.
27- Pandemi süreci boyunca gece-gündüz demeden büyük bir özveri ile sağlığımız için kahramanca mücadele vererek bizlere nefes olan sağlık çalışanlarımızı ziyaret ederek hediyeler verdik.Bu Duruma Ait Diğer Projeler